Som følge av terroraksjonen på Utøya og i Oslo ble Søgne hovedkirke holdt åpen lørdag, søndag og mandag 23.-25. juli kl. 17 – 20 med mulighet for stillhet, samtale og lystenning.
Framme i kirkekoret var det pyntet med svart og grønt tøy, kors, steiner, telys og blomster, og det ble spilt rolig bakgrunnsmusikk. Man kunne skrive bønnelapper og legge ned stein (symbol for tung byrde).
Selv om en kan si at Søgne ikke var direkte rammet av tragedien, er det ingen overdrivelse å si at den rammet oss alle, og det var noen som benyttet seg av tilbudet med den åpne kirken. På lørdag kom det 6 stykker, på søndag 25-30, på mandag 10.

Gudstjenesten søndag formiddag
Søndag formiddag var det gudstjeneste i Søgne hovedkirke med et svært variert program og mange folk til stede. Blant annet var det besøk av ca 15 fortballgutter fra Nairobi – et opplegg gjennom “MYSA”, Strømmestiftelsens arbeid i Mathare i Nairobi.
Sokneprest Jan Austad innledet gudstjenesten med å si at "det ville være unaturlig å holde denne gudstjenesten uten å nevne det forferdelige som har skjedd. Alle er vi berørt. Det er så brutalt og uvirkelig."
Han nevnte blant annet det pardoksale i at ”for våre afrikanske venner er brutalitet ikke uvirkelig, og det var for at de skulle få en pause fra denne harde virkelighet, og et nytt håp, at de er kommet hit.”
Menigheten reiste seg, og Jan ba en bønn før gudstjenesten gikk videre etter oppsatt program.