Som en del av kirkejubiléet er det også en utstilling på Søgne Gamle Prestegård med verk av Else Marie Jakobsen og Barbro Raen Thomassen. Bildet over er av en av RaenThomassens skulpturer som er en forstørrelse av et frø som er så lite at en må ha mikroskop for å se detaljene i det.
 |
Liv Gautestad ønsket velkommen.
Hvorfor en kulturkveld i denne jubileumsuka?
Jo, nettopp fordi at det liv som leves og går ut fra kirka, er samfunnsformende. Kultur handler blant annet om verdier og vaner som binder et samfunn sammen, - som gir samfunnet erfaring og identitet, verdighet, trygghet og kontinuitet. Disse verdiene har kirka representert i over tusen år i vårt land!
Så derfor: Velkommen til kulturkveld. |
 |
Jostein Andreasen fortalte om festskriftet som han har laget, - blant annet om funnet av en ukjent papirlapp inne i døpefonten. |

Monica Severinsen, Håkon Bjorå og Daniel Winger deltok med sang og musikk.
|
Den lengste programposten var paneldebatten med det ovenfor nevnte tema. Debattleder var Hans Christian Vadset. |

Panelet, fra venstre: Pål Repstad, Kristine Kleiveland, Kari Brunvatne Kleivset, Paal-Helge Haugen, Einar Brådland og Olav Skjevesland.
Det ble trukket linjer gjennom "manns minne" og pekt på endringer i syn og holdninger, og det ble uttrykt ønsker for framtida.
Mange tema ble berørt, for eksempel den nye bibeloversettelsen, bibelens betydning i kultur og litteratur, smak og behag (eller ubehag) angående sterk lyd i kirka, kristendomsopplæringen i skolen, kirkas trosopplæringsreform, endringer i liturgi, kirkas betydning for folk flest i de store markeringene i livet.
 |
Panelets ungdomsrepresentant, Kristine Kleiveland, kom med en apell til forsamlingen om å gå i hovedkirka kvelden etter (lørdag) og høre på konserten til bandet Jens, Jens and the Jolly, Joyous Jesus Jinglers. |
 |
Etter debatten var det servering av kaffe, te og muffins. Og det var mulighet til å se utstilingen til Else Marie Jakobsen og Barbro Raen Thomassen.
Barbro var til stede - her fotografert ved sitt forstørrede soleiefrø. Skaprverket er utrolig fint, sier hun, - helt ned til den minste detalj.
(Se gjerne hennes hjemmeside: http://raenthomassen.no/ )
|
 |
Biskop Skjevesland ved ett av Else Marie Jakobsens malerier. |