
Søgne Gamlekirke brukes til gudstjenester og andre kirkelige arrangementer, på lik linje med de andre kirkebyggene i menigheten. I sommerhalvåret innebærer dette også sommersamlinger hver onsdag kveld, som både turister og fastboende benytter seg av.
Det er muligheter for omvisning i kirken. Det kan avtales med menighetskontoret. Om sommeren har også Søgne gamle prestegård kombinert omvisning i kirken og på prestegården.
Historie
Skiftebrev viser at det var kirke her som gamlekirka står allerede i 1344. Den bygningen som står nå er fra 1640. Kirka er ifølge Riksantikvariatet en av landets eldste bygninger i bindingsverk.
Prekestolen i renessansestil er kanskje den eldste delen av kirken. Både den og lydhimmelen over ble malt i 1665. I 1706 fikk familien Langfeldt fra Ny-Hellesund satt opp sin innelukkede familiestol. I 1726, da kirken fikk galleri, ble den flyttet opp på galleriet. Inntil da hadde kirken heller ikke sakristi, tårn eller nåværende våpenhus.
Innvendig har kirka gjennom skiftende perioder blitt rikt dekorert og er svært vakker. Dekoren har imidlertid blitt overmalt flere ganger, og i perioden 1954-57 pågikk det et møysommelig restaureringsarbeid for å få fram igjen den flotte dekoren. Noen steder har en avdekket malingen helt inn til de opprinnelige renessansedekorasjonene. Der den har vært utydelig, har en beholdt den nesteldste, barokkmalingen, som flere steder er svært verdifull kunstnerisk sett.
På menighetskontoret og i kirka kan du få kjøpt en folder om kirka.